„TURÍNSKE PLÁTNO OČAMI VEDY A UMENIA“

Zemianske Podhradie 9.3.2025

Na prvú pôstnu nedeľu (9. 3. 2025) v Kultúrnom dome v Zemianskom Podhradí zorganizovala Farnosť Bošáca v spolupráci s Obcou Zemianske Podhradie, podnetný program pre „záujemcov dozvedieť sa viac“ na tému: „Turínske plátno očami vedy a umenia“, s podtitulom „Hľadajte moju tvár…“(Ž27,8). Na začiatku privítal všetkých prítomných miestny farár, vdp. Richard Jankovič, ktorý zároveň oboznámil zúčastnených s cieľom a priebehom stretnutia. Program bol rozdelený do dvoch hlavných častí.

V prvej si prítomní mohli vypočuť veľmi zaujímavý pohľad na Turínske plátno očami vedy cez fundovanú komentovanú prezentáciu vdp. Jozefa Kováčika, bývalého programového riaditeľa TV Lux, v súčasnosti farára vo Vajnoroch. Poskytoval prierez histórie Turínskeho plátna a poukázal na rôzne pohľady vedy pri skúmaní tejto vzácnej relikvie. Rovnako spomenul, aký je súčasný stav a kde a ako je možné Turínske plátno vidieť a uctiť si. Vyjadril tiež nádej, že všetky tieto zaujímavé informácie by mohli pomôcť ľuďom dnešnej doby viac sa upevniť v láske k Ježišovi ako nášmu Vykupiteľovi a viac si uvedomovať a prejavovať vďačnosť za Jeho obetu voči nám. Zároveň by mohli podnietiť viacerých u nás na Slovensku venovať sa tejto oblasti.

V druhej časti sprevádzal programom Dr. Pavol Stano z vydavateľstva Post Scriptum, ktoré vydalo publikáciu Je to On, je to Pán a ponúkol pohľad na Turínske plátno očami umenia. Predstavil spomínanú publikáciu, v ktorej sú uvedené umelecké obrazy Kristovej tváre podľa Turínskeho plátna od slovenského akademického maliara, majstra Stana Dusíka (*1946 – †2019). Jednotlivé „obrazy Kristovej tváre“ sú doplnené sériou jeho meditatívnych esejí nad Ježišovým utrpením a obetou. Dr. Stano zároveň predstavil osobnosť majstra Stana Dusíka, ktorý sa svojím dielom zapísal do dejín nielen slovenského, ale aj európskeho a svetového umenia. Jeho výtvarná tvorba zahŕňa komornú a monumentálnu maľbu, ktorá má prevažne sakrálny charakter. Osobitnou inšpiráciou jeho diel sa mu stalo práve Turínske plátno -„Sindone“. Odtlačok Kristovej tváre Zmŕtvychvstalého Krista výtvarne stvárnil v mnohých variáciách. Život a tvorbu majstra Dusíka z vlastných skúseností a osobného kontaktu s ním pútavo doplnil aj vdp. Ján Košiar, ktorý bol medzi pozvanými hosťami.

Svojou prítomnosťou stretnutie poctil aj o. biskup, Mons. František Rábek, predseda Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru pri KBS, ktorý sa na záver stretnutia prihovoril všetkým prítomným. Podelil sa s nimi s jeho dojmami z programu a doplnil aj svoj pohľad na danú tematiku. V závere vyjadril dôveru, že všetko točo sa zúčastnení mohli dozvedieť, má byť pre nich povzbudením ku hľadaniu skutočnej Kristovej tváre vo Svätom písme, v sebe samých i v blížnych okolo nás. O tom má byť aj tento pôstny čas, ktorý prežívame. Na konci udelil o. biskup všetkým svoje požehnanie. V závere stretnutia k rodinnej atmosfére prispeli svojou ponukou občerstvenia aj miestne gazdinky.

Richard Jankovič
Foto: MIROSLAV ZÁMEČNÍK, JURAJ HAVAJ